Event Date

Results for Saturday Series, Bucklebury Common, 10/04/2021

Welcome back to orienteering and we hope you all enjoyed today's event.

A set of photos taken by David Jukes is available on a Flickr Album,  See: BKO Returns! 10 April 2021.

Routegadget is available for this event here. 

Orange (length 3.7km, climb 45m, 17 controls)

  1  Tom Watkins           BADO M20  40:02 
  2  Nicola Mort            IND W21  46:11 
  3  Graeme Williams        BKO M40  54:56 
  4  Aidan Williams         BKO M12  58:09 
  5  James Askew           TVOC M60  59:37 
  6  Eleanor Prescott  BKO GBR  W14  61:39 
  7  Sophia Oqvist          BKO W16  63:03 
  8  James Prescott         BKO M12  68:52 
  9  Elliot Vaughan         BKO M12  71:34 
     -------Orange standard--------
 10  Susan Wilkes           BKO W65  72:09 
 11  Alain Wilkes           BKO M70  74:58 
 12  Jane Richardson        BKO W50  88:32 
 13  Zac Vaughan            BKO M14  93:30 
mp   Natalie Wing           W14 GBR  42:17 Missing no 15 punched 235 instead of 225
mp   Maddie Woodcock        BKO W14  42:36 Missing no 15 punched 235 instead of 225
mp   Kirsty Adams           BKO W45  45:42 Missing no 7
mp   Zebedee Harlock-Askew TVOC M10  59:36 Missing no 8
     Alan Yeadon          SARUM M85  rtd   Missing nos 8-14

Light Green (length 4.1km, climb 60m, 18 controls)

  1  Peter Entwistle        BKO M70  52:53 
  2  Luca Zurek             BKO M16  55:32 
  3  Denise Harper          BKO W70  56:41 
  4  Jane Courtier          BKO W65  57:19 
  5  Sue Parker             BKO W60  57:40 
  6  Andrea Gook           BADO W50  63:02 
  7  Ian Cooper             BKO M75  63:43 
  8  Brian Sewell           BKO M60  68:18 
  9  Christine Artus        BKO W65  70:47 
 10  Liz Stradling          BKO W65  72:26 
 11  Christine Smith       BADO W75  73:52 
     -----Light Green standard-----
 12  Marissa Hughes        TVOC W50  79:29 
 13  Jim Munday             BKO M75  80:02 
 14  John Thompson         TVOC M85  83:06 
 15  Ken Stimson            NWO M75  95:59 
 16  Liz Yeadon           SARUM W75  97:13 
 17  Nina Stimson           NWO W75 110:42 
mp   Annika Greenwood       BKO W50  62:37 Missing nos 3-4,18
mp   Andrew Townsend        BKO M65  88:22 Missing no 4
mp   Gillian Bennett        BKO W75 100:45 Missing nos 3,15
     Peter Bennett          BKO M80  rtd   Missing nos 3-18

Green (length 4.8km, climb 95m, 19 controls)

  1  Dylan Sherman         OUOC M21  44:10 
  2  Amelia Wing            BKO W16  46:39 
  3  Thomas Rollins          SN M14  48:27 
  4  Derick Mercer          BKO M55  50:31 
  5  Alan Kersley          BADO M60  52:50 
  6  Helen Sharp           SWOC W55  53:07 
  7  Phil Stradling         BKO M60  54:11 
  8  Stephen Fletcher       BKO M70  56:55 
  9  Ali Kempson           TVOC W55  61:04 
 10  Roy Heselden          BADO M70  61:54 
 11  Stefan Stasiuk         BKO M70  64:34 
 12  Tim Hughes            TVOC M65  64:49 
 13  Jane Blackford        BADO W50  65:17 
 14  Tony Ludford          BADO M75  65:30 
     --------Green standard--------
 15  Richard Rae            BKO M75  67:07 
 16  Cliff Thorne           BKO M65  67:12 
 17  Ian Hudson             BKO M70  67:30 
 18  Colin Godbold          BKO M60  70:02 
 19  Amanda Bailey           SN W55  78:23 
 20  Jacqui Briggs          BKO W60  82:19 
 21  Terence Hosking        BKO M55  84:41 
 22  John Walmsley          BKO M65  85:12 
mp   Brian Burt             BKO M55  71:43 Missing no 7

Blue (length 7.6km, climb 125m, 22 controls)

  1  Sarah Rollins           SN W45  50:10 
  2  Doug Stimson           NWO M35  55:34 
  3  Olin Davies           SLOW M18  60:12 
  4  Craig Blackford       BADO M50  61:21 
  5  Alex Bett               SN M21  61:56 
  6  Charles Gook          BADO M50  62:15 
  7  Chris Evans           SLOW M50  62:56 
  8  Richard Sharp         TVOC M55  63:06 
  9  John Methven           BKO M50  64:20 
 10  John Briggs            BKO M60  65:32 
 11  Robin Smith           BADO M65  66:50 
 12  Steve Bailey            SN M60  66:54 
 13  Katie Blackford       BADO W21  67:18 
 14  Andy Parry            NGOC M55  74:56 
 15  Gary Mills            TVOC M65  75:13 
 16  David Watkins         BADO M60  76:08 
     --------Blue standard---------
 17  Jon Vaughan            BKO M45  76:11 
 18  Jon Steed             BADO M55  78:29 
 19  Doug Greenwood         BKO M45  78:42 
 20  Keith Davies          SLOW M55  81:42 
 21  Bo Oqvist              BKO M50  85:57 
 22  Lisa Methven           BKO W50  86:03 
 23  Anne Tynegate         BADO W60  89:44 
 24  Simon Turton           BKO M55  89:53 
 25  John Harrison         BADO M70  93:12 
 26  Nigel Jefferies        BKO M55  99:05 
 27  Patrick Laloyaux       BKO M35 107:57 
mp   Jan Travnicek         TVOC M45  50:41 Missing no 2 punched 232 instead of 202
mp   Dimitar Gospodinov     BKO M21  56:07 Missing no 19
mp   Trish Monks            BKO W45  79:28 Missing no 17
     Martin Wilson          BKO M70  rtd   Missing nos 10-22
     Georgi Gospodinov      BKO M55  rtd   Missing nos 10-18

 

Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk